Jak zaangażować menedżerów w proces budowania modelu kompetencyjnego?

Zbudowanie modelu kompetencyjnego to HR-owe wyzwanie. Specjalistą w tej dziedzinie jesteś Ty – pracownik HR. Sam jednak nie podołasz temu zadaniu. Nawet ci, którzy dobrze wiedzą jak to zrobić, stają często przed ogromnymi trudnościami.

Czy warto włączyć menedżerów w proces?

Zdecydowanie tak.

Są 3 powody, dla których warto to zrobić:

 1. Menedżer zna swój biznes najlepiej. To on wie, jakich pracowników potrzebuje. Powie ci, które kompetencje są najważniejsze , aby zrealizować powierzone zespołowi zadania.
 2. Menedżerowie i pracownicy to końcowi odbiorcy modelu kompetencyjnego, ich zdanie pozwoli stworzyć produkt „szyty na miarę”.
 3. Nowy model kompetencyjny niełatwo zatwierdzić w organizacji. Spotkasz się z wieloma pytaniami i wątpliwościami, a przede wszystkim będziesz musiał udowodnić jego przydatność dla organizacji. Zaangażowani menedżerowie mogą Ci w tym pomóc.

Jak zaangażować menedżerów w proces budowania modelu kompetencyjnego?

Mam dla ciebie kilka wskazówek.

Po pierwsze zespół projektowy

Przed rozpoczęciem prac musisz podjąć decyzję, kogo włączysz do zespołu projektowego. Oczywiście,  w pierwszej kolejności pomyślisz o specjalistach, którzy znają się na budowaniu modeli. Zgoda, to dobry pomysł. Jednak jest jeszcze ktoś, bardzo ważny. To menedżer, a właściwie menedżerowie. Różnych szczebli, zarządzający różnymi komórkami w organizacji. Proponując współpracę menedżerom, zyskujesz różne punkty widzenia  oparte na doświadczeniu i wiedzy o organizacji.

Jak włączyć menedżerów do zespołu projektowego ?

 1. Zaproś do uczestnictwa w projekcie menedżerów odpowiedzialnych za komórki, dla których tworzysz model.
 2. Zorganizuj spotkanie, na którym przedstawisz:
 • cel projektu
 • harmonogram projektu
 • korzyści płynące z użytkowania nowego modelu kompetencyjnego dla menedżerów, ich pracowników i samej organizacji

Powiedz, że bardzo zależy Ci na stworzeniu modelu „szytego na miarę”, dlatego potrzebujesz ich pomocy. Przedstaw pozostałych członków zespołu i ich rolę w pracy nad modelem.

Po drugie – prace projektowe

Podczas pracy nie zapominaj o menedżerach. Aby modele kompetencyjne spełniały swoją rolę, muszą odzwierciedlać potrzeby biznesu. Będą służyły zarówno do rekrutacji, oceny jak i rozwoju pracowników.

Sztuka w tym, aby dobrać właściwe kompetencje, zdefiniować je i opisać odpowiednimi wskaźnikami. Kto lepiej niż menedżerowie wskaże, jakie kompetencje powinni mieć pracownicy? Co prawda nie będą oni używali naszego,  HR -owego języka. Nie muszą mają Ciebie. Pomóż im nazwać i opisać kompetencje, których potrzebują.  Włączaj ich do pracy na każdym etapie projektu.

Jak to zrobić ?

 • Rozdzielaj zadania,
 • Twórz mieszane grupy zadaniowe – menedżerowie różnego szczebla, specjaliści HR,
 • Zadawaj pytania,
 • Proś o opinię,
 • Pokaż jak ważne jest dla Ciebie ich zdanie,
 • Korzystaj z wiedzy menedżerów o organizacji.

Po trzecie – zakończenie prac

Na zakończenie jeszcze raz zastanówcie się wspólnie, czy model na pewno spełnia wszystkie wymagania. Poddajcie analizie wynik, warto też zadać menedżerom pytanie – czy jako przyszli użytkownicy są zadowoleni z efektów Waszej wspólnej pracy?

Na tym etapie zaczyna się już walka o wdrożenie nowego produktu w organizacji. Będziecie musieli przekonać do wyniku waszej pracy zarówno zarząd jak i pracowników. W tym momencie rola menedżerów znacznie wzrasta, muszą być przekonani do efektów waszej pracy, by potem pomóc „sprzedać” model w organizacji.

Komunikacja modelu w organizacji

Gdy nadejdzie czas prezentacji wyników pracy zarządowi, nie rób tego sam. Efekty zaprezentujcie z wybranymi menedżerami zaangażowanymi w projekt. Komunikując wypracowany model podkreśl rolę menedżerów w pracach grupy projektowej. Oprzyj się na bezpośrednich przełożonych, którzy mają codzienny kontakt z pracownikami, czyli największą częścią organizacji. Przygotuj instrukcję komunikacyjną dla kierowników i dokładnie opisz, jakie kluczowe informacje nt. nowego modelu powinni przekazać pracownikom.  To zwiększy szanse na wdrożenie modelu i zrozumienie przez pracowników płynących z niego korzyści.

autor:

Izabela Aszyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *