Kudos - pozafinansowe motywowanie pracowników

Kudos! Zaangażowanie zbudowane na pozytywnym feedbacku

Szukasz sposobu, który wpłynąłby efektywnie na motywowanie pracowników oraz zwiększyłby zaangażowanie w wykonywaną pracę? Czujesz, że płomień ekscytacji w zespole związany z projektem bardziej przypomina ledwo tlący się żar? Nie przejmuj się. W wielu zespołach, nawet tych najlepszych, występował ten sam problem. Czy to świadczy, że jesteś słabym liderem? Nie! Wystarczy sięgnąć po odpowiednie narzędzia, takie jak kudos! Zobacz, jak łatwo wprowadzić kulturę doceniania w organizacji.

Z artykułu dowiesz się:

Motywowanie pracowników jest niezwykle ważnym elementem zarządzania zespołem. Gdy nie angażujesz teamu, jego członkowie szybko mogą przestać aktywnie uczestniczyć w życiu firmy. Co to oznacza dla biznesu? Spadek wydajności i jakości pracy. Jeśli chcesz, żeby Twoi pracownicy byli efektywni, warto zadbać o narzędzia budujące kulturę organizacji. 

Motywacja do pracy a budżet organizacji

„Chciałbym, ale budżet…” – to częsty problem, który dotyka wielu menadżerów i zespoły HR. Podwyżka, premia czy dodatkowe bonifikaty finansowe są najchętniej widziane przez pracowników, jednak nie zawsze zaplanowany fundusz oferuje takie możliwości. Czy w takiej sytuacji należy zaprzestać jakichkolwiek działań? Absolutnie nie! Dobry leader wie, że motywowanie zespołu może odbywać się na różne sposoby!

Pozafinansowe sposoby motywowania pracowników brzmią jak Święty Graal human resorces.  Mimo to są łatwiejsze do wdrożenia, niż mogłoby się wydawać! Z jednym z nich przychodzimy dzisiaj do Ciebie. Nie musisz wprowadzać wielkich zmian, aby je wdrożyć, a efekt pozytywnie Cię zaskoczy! 

metody motywowania pracowników

Poznaj kudos! Sposób na wzmocnienie zaangażowania w pracy

Słowo kudos ma korzenie w języku starożytnych Greków. Oznacza tyle, co pochwała. Tym też tropem należy podążać, zastanawiając się, czym jest kudos. Według słownika Cambridge Dictionary oznacza publiczne okazanie podziwu w związku z osiągnięciami. Nowoczesne metody zarządzania oparte na Managment 3.0 wykorzystują kudos do wzmocnienia zaangażowania pracowników.

Kudos może być podziękowaniem, formą gratulacji lub pochwały. To dobre słowo przekazane w sposób nieformalny, ale na forum – tak, aby inni się dowiedzieli. Jest pozytywnym feedbackiem, który wspiera motywację pracownika na co dzień. Nie zawsze musi dotyczyć zrealizowanego projektu, wykorzystasz go także, aby docenić samo zaangażowanie.

Zobacz, dlaczego warto wprowadzić kudosy w firmie:

1. Przekazujesz pozytywny feedback.

2. Motywujesz pozostałych członków do podjęcia działania.

3. Wprowadzasz element grywalizacji do codziennych obowiązków.

4. Poprawiasz komunikację góra-dół.

5. Zacieśniasz relacje pomiędzy pracownikami.

Jak wdrożyć kudos do codziennej komunikacji?

Jak wygląda kudos? Może mieć różne formy w zależności od tego, jak je zaprojektujecie! Do najczęściej wykorzystywanych należą kudo cards, choć to nie jedyny sposób. Sprawdź poniżej i zobacz, który format najlepiej pasuje do Twojej firmy.

Kudo cards

To niewielki bilecik, który wymiarami przypomina zazwyczaj wizytówkę. Może zawierać wcześniej przygotowane hasła, takie jak „gratulacje” czy „dobra robota” lub miejsce do odręcznego wypełnienia. Warto zadbać, aby karty miały różne kolory i pozytywne elementy graficzne. Taka kolorowa karteczka od razu wywoła uśmiech na twarzy obdarowywanej osoby. Zbierajcie je np. na wspólnej tablicy lub wręczajcie sobie wzajemnie za codzienne zasługi.

Kudo box

W tym przypadku również będą potrzebne karty, które będziecie wrzucać do dedykowanego pudełka nazywanego kudo box. Powinno ono mieć jedno wyznaczone miejsce w biurze, do którego każdy może wrzucić swój kudos dla wybranego pracownika. Pamiętaj, aby wspólnie odczytywać przekazywane wiadomości np. podczas cotygodniowych spotkań – w końcu ważne jest to, żeby były przekazywane publicznie!

Wirtualny kudos

Co jeśli osoby z Twojej firmy działają w rozproszonych teamach? Prześlij kudos wirtualnie! Coraz więcej narzędzi wspierających kulturę organizacji oferuje rozwiązania umożliwiające przyznawanie ich online. Jednym z nich jest emplo. Dedykowany moduł pozwala na przydzielanie odznak, które pojawiają się na profilach użytkowników. 

jak motywować pracowników

Kilka reguł, o których warto pamiętać, wprowadzając kudos

Zapamiętaj tych kilka rad, które pomogą wdrożyć kudos w organizacji. Nieważne, jaką metodę i stylistykę wybierzesz. Znacznie ważniejsze jest to, co wnoszą one do kultury organizacji.

1. Przekazuj publicznie

To przede wszystkim różni kudos od feedbacku. Przyznawanie ich powinno odbywać się na forum całego zespołu np. podczas cyklicznych spotkań. Pomaga to zaangażować także pozostałych członków teamu w zabawę. Skala pochwały także wzrasta, gdy udzielasz jej otwarcie.

2. Nie powinny wiązać się z nagrodami finansowymi

Dla niektórych może wydać się to zaskakujące, jednak kudos nie powinny kojarzyć się z podwyżką czy premią. Te małe wyróżniania pomagają w budowaniu kultury organizacji opartej na szczerych opiniach. Ciekawym, motywującym rozwiązaniem jest podarowanie nagrody po zgromadzeniu określonej liczby przyznanych wyróżnień, która nie będzie wiązała się bezpośrednio z finansami. 

emplo umożliwia indywidualne przypisywanie punktów do odznak. Po zebraniu odpowiedniej wartości, pracownik może wymienić je na ustalone przez organizacje bonusy np. wcześniejsze wyjście z pracy czy bilety do kina. 

3. Zaangażuj cały zespół

Warto, aby w zabawę z kudos zaangażować cały team. Najlepiej działają, gdy pracownicy mogą nimi obdarowywać siebie nawzajem, ale także przełożonych. Komunikacja góra-dół poprawia się, a leaderzy dostają feedback od swoich podwładnych. W końcu brak pozytywnej wiadomości to także informacja!

4. Codziennie, nie od święta

Kudosy, aby były efektywne, muszą stać się elementem codzienności w organizacji. Przyznawanie ich powinno odbywać się naturalnie, jak przybicie piątki „za dobrą robotę”. Wprowadzając je do swojej firmy, pamiętaj o zaangażowaniu liderów opinii oraz menadżerów, którzy rozpoczną przyznawanie pochwał w swoich zespołach.

Poznaj wirtualne kudos od emplo. Zobacz, jak wspólnie możemy wspierać tworzenie kultury organizacji na różnych szczeblach.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *