Ocena 360 stopni – jak zaplanować i przeprowadzić taki proces?

Ania jest świeżo upieczonym specjalistą w dziale HR firmy motoryzacyjnej. Jednym z jej pierwszych zadań ma być przeprowadzenie kolejnej edycji procesu oceny 360 stopni wśród kierowników salonów. Ania nigdy nie koordynowała tego typu projektu i nie wie od czego zacząć. Boi się, że o czymś zapomni i jej brak doświadczenia przełoży się na nieoczekiwane błędy. Jak przygotować ocenę 360 stopni?

Jeżeli nie masz doświadczenia w prowadzeniu procesów takich jak ocena 360 stopni, skorzystaj z narzędzi, które pomogą Ci w jej planowaniu i organizacji. Dzięki temu nic nie umknie Twojej uwadze i będziesz mieć poczucie kontroli nad przebiegiem projektu na każdym jego etapie.

Obecnie na rynku można spotkać wiele narzędzi wspierających pracę wielozadaniowych i coraz mniej licznych działów HR. Ich autorzy wiedzą, jak bardzo obciążeni są pracownicy działów personalnych, zwłaszcza w firmach, w których HR liczy kilka osób, przypadających na populację kilkuset pracowników. Co oferują takie rozwiązania.

Grunt to dobry plan

Dobrze przemyślany moduł Oceny 360 stopni na platformie do zarządzania procesami lHR-owymi daje możliwość przygotowania badania w kilkanaście minut. Taki system sam zaproponuje lub podpowie kolejne etapy i przeprowadzi krok po kroku przez każdy z nich. Twoim zadaniem będzie jedynie określenie precyzyjnych ram czasowych.

Wybór grupy docelowej

Zapomnij o wielokrotnie edytowanych tabelach w Excelu. Po tym, jak zdefiniujesz listę uczestników poddawanych ocenie, system sam przypisze im podwładnych, przełożonego i doda możliwość doboru współpracowników. Wszystkie te dane będą miały swoje źródło w aktualnych strukturach firmowych, co daje pewność poprawności przypisanych nazwisk.

Kwestionariusz

Kompetencje i wskaźniki zawarte w kwestionariuszu oceny 360 stopni warto wykorzystywać w niezmienionej formie przez kilka edycji procesu. Daje to możliwość porównania wyników rok do roku. Jeżeli czujesz jednak potrzebę modyfikacji, najnowsze dostępne na rynku narzędzia umożliwią Ci szybkie usunięcie pytań z kwestionariusza, dodanie nowych, a nawet zmianę kompetencji i dobór zupełnie nowych pytań z zaproponowanej puli.

Komunikacja z uczestnikami

Ten etap również nie musi być tworzony od początku. Na dobrej platformie HRowej znajdziesz gotowe szablony komunikacji z uczestnikami na wszystkich etapach procesu. Twoim zadaniem będzie jedynie kosmetyczna edycja wybranych elementów. Co więcej, jeżeli potwierdzisz terminy wysyłki poszczególnych elementów komunikacji, system sam będzie pamiętał o ich dystrybucji do osób biorących udział w projekcie.

Przeprowadzenie badania

To etap trwający od 2 do 3 tygodni. Badanie możesz uruchomić jednym kliknięciem. Po tym czasie jedyne, co będzie na Twojej głowie, to śledzenie statystyk i to nie tylko ogólnych – dla całej grupy objętej badaniem, ale także pokazujących postępy w realizacji z rozbiciem na poszczególne działy lub osoby. Jednocześnie narzędzie zadba o maksymalną poufność i ochronę tożsamości osób udzielających informacji zwrotnych.

Podsumowanie

Nowoczesne narzędzia HRowe skracają ten etap do minimum. Raporty mogą być gotowe tuż po zamknięciu badania i tylko osoba koordynująca proces ze strony HR decyduje, w jakim czasie zostaną udostępnione uczestnikom oceny. Oczywiście niesie to ze sobą pewne ograniczenia: takie raporty dostępne są w z góry określonych szablonach nie dających możliwości modyfikacji układu wyników.

Krok dalej

Pamiętaj, że proces oceny 360 stopni nie może skończyć się na etapie przekazania raportów ocenianym. Prawdziwa praca zaczyna się właśnie od tego momentu. Zaplanuj spotkania podsumowujące z wewnętrznym coachem lub z doświadczonym konsultantem rozwoju. Celem spotkań ma być profesjonalne przekazanie informacji zwrotnej osobom ocenianym, pomoc w interpretacji wyników i przede wszystkim, wypracowanie indywidualnych planów rozwojowych.

autor:

Małgorzata Perczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *