HR w 2022 roku. Poznaj najnowsze trendy

Nowy rok to zawsze nowe wyzwania, podsumowanie dotychczasowych osiągnięć,
ale i tworzenie planów na dalszą przyszłość. Ostatnie dwa lata sprawiły, że działania biznesowe musiały być niezwykle elastyczne i sprawnie przystosowywać się do nowych warunków. Przyglądamy się temu, na co warto zwrócić uwagę w kontekście kultury organizacji. Poznaj trendy HR na 2022 rok.

Z emplo stale obserwujemy zmieniające się potrzeby organizacji i jej pracowników. Jakie trendy w 2022 roku będą pojawiać się najczęściej? Na co warto zwrócić uwagę, projektując plany na najbliższy czas? O co warto zadbać, tworząc strategie komunikacji? Sprawdzamy!

Po dwóch latach funkcjonowania w pandemicznej rzeczywistości pracownicy odzyskują pewność siebie, a strach związany z utratą miejsca pracy ustępuje. Wielkość wynagrodzenia niepodważalnie pozostaje jednym z głównych czynników decydujących o odejściu, ale nie jest jedynym. Co to oznacza dla zespołów HR? Stałą gotowość do zatrudniania nowych osób i odpowiednie reagowanie na potrzeby już zatrudnionych. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Miejsce zaprojektowane z myślą o wellbeingu

To już nie trend – to konieczność. Coraz większa liczba pracowników decyduje się na zmianę miejsca zatrudnienia w związku ze złym samopoczuciem odczuwanym w dotychczasowej pracy. Pandemia odmieniła podejście pracowników, zmuszając tym samym pracodawców do podjęcia radykalnych kroków. W badaniu przeprowadzonym przez Sodexo, zaledwie 12% pracowników przyznało, że firma zapewniła im wsparcie medyczne i psychiczne.*

Należy pamiętać, że wellbeing to działania, których nie podejmuje się ad hoc. To holistyczne podejście do kultury organizacji, w której pracownik jest istotnym elementem dla prawidłowego działania całego biznesu. Na wellbeing mają wpływ nie tylko tak modne w ostatnim czasie webinary, ale i wysokość wynagrodzenia, atmosfera w pracy czy zachowanie work-life balance. Warto zauważyć, że kolejne trendy są bardzo ściśle związane z tematem dobrego samopoczucia.

Zadbaj także o tych, którzy odchodzą
— offboarding

Opinia pracowników o firmie jest niezwykle istotna w dzisiejszych czasach. Osoby zatrudnione dzielą się swoim doświadczeniem szybciej i łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej za sprawą ogólnodostępnych portali, forów i grup dyskusyjnych, z których korzystają już niemal wszyscy. Zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie, sprawiają, że rynek pracy jeszcze bardziej poszukuje i potrzebuje specjalistów, a ich liczba jest ograniczona. Wszystko to sprawia, że coraz częściej można spotkać się z „powracającymi” pracownikami.

Offboarding to proces odwrotny do onboardingu. Ma na celu zapewnienie dobrego „rozstania” z firmą. Odpowiednio zaplanowany schemat pomoże nie tylko w dokonaniu formalności, ale i wspierać będzie employer branding. Na zachodzie coraz więcej firm odnotowuje powroty pracowników – specjalista, który dobrze zapamięta Twoją organizację, znacznie chętniej do niej wróci sam lub poleci ją innym. 

Digitalizacja procesów

Podobnie jak wellbeing – digitalizacja to kolejny z trendów, którego nie sposób uniknąć. Firmy, które wcześniej nie myślały o automatyzacji czy przeniesieniu procesów do online, za sprawą pandemii zmuszone były podjąć kroki w tym względzie. Narzędzia do telekonferencji nie rozwiążą jednak wszystkich problemów. Szczególnie duże i rozproszone organizacje powinny pochylić się nad nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak wykorzystanie botów w rekrutacjach, systemów automatyzujących oceny okresowe czy procesy związane z wdrożeniem nowozatrudnionych.

Nie tylko słowem, ale i liczbą — analityka w HR

Wraz z postępującą digitalizacją organizacje odczuwają potrzebę sprawdzania zastosowanych rozwiązań. Słowo przeciwko liczbie nie ma szans, a co za tym idzie wszystkie działania, które są mierzalne są atrakcyjniejsze w oczach biznesu. Chcesz, aby zaproponowane zmiany w komunikacji organizacji zostały wdrożone? Zaprezentuj konkretne przykłady i liczby potwierdzające skuteczność.

Jak wprowadzić analitykę do HR? Dobierając odpowiednie mierniki, przeprowadzając badania wśród pracowników i przede wszystkim analizując dane, które już gromadzimy. Duża rotacja w firmie? Wprowadź ankiety exit interview i sprawdź, co pracownicy podają jako najczęstszą przyczynę odejścia. 

Analityka w HR

Hybrydowy model pracy

Przez ostatnie 2 lata część firm funkcjonowała w modelu hybrydowym lub zdalnym. Dla wielu była to pierwsza okazja, aby spróbować pracy z domu. Po przejściu szeregu problemów związanych z organizacją zadań, pracownicy coraz chętniej wybierają taką formę. Z badań przeprowadzonych przez LinkedIn wynika, że aż 31% osób chciałoby pracować w pełni zdalnie, a 56% w modelu hybrydowym.

Co to oznacza dla HR? Procesy w organizacji powinny być zdigitalizowane. Przesyłanie wniosków czy przeprowadzenie feedbacku może odbywać się przy wykorzystaniu narzędzi online. Już na etapie rekrutacji kandydaci oczekują możliwości spotkania się online. Nie czekaj i zadbaj o to, aby współpraca w każdym modelu była równie efektywna. Dowiedz się więcej o automatyzacji procesów.

Aż 59% pracowników uważa, że praca z domu pomaga im zachować work-life balance. Tak wynika z raportu przygotowanego przez firmę Microsoft.  

Nowe pokolenie wchodzi do gry

Coraz więcej mówi się o pokoleniu Z na rynku pracy, czyli osobach urodzonych po 1995 roku. Większość z nich wychowała się już w pełni zdigitalizowanym świecie, co sprawia, że ich potrzeby oraz oczekiwania znacznie różnią się od potrzeb poprzedników. Zwracają uwagę na inne czynniki, które przez starszych były pomijane.  

Młodzi pracownicy zdecydowanie chętniej podejmują współpracę z firmami, które dbają o rozwój technologiczny, ekologię i wellbeing pracownika. Rozwój osobisty to kolejny z czynników decydujących o chęci zatrudnienia w danym miejscu. Jeśli chcesz, aby Twoja organizacja była przygotowana na zatrudnienie „Zetek”, musisz zadbać o jasne wyznaczanie celów, planowanie ścieżek kariery oraz dostęp do szkoleń czy innych materiałów edukacyjnych. Pamiętaj, że już wkrótce będą oni stanowić większość pracowników.

Więcej na temat pokolenia Z przeczytasz w artykule: Pokolenie Z w organizacji – wyzwania zarządzania najmłodszymi pracownikami

Benefity dostosowane do potrzeb

Nie owocowe czwartki czy pizza day, ale dofinansowanie wypoczynku, elastyczny czas pracy czy dodatkowe dni wolne – to są benefity, których oczekują pracownicy w 2022 roku. Sodexo donosi, że co czwarty pracownik w trakcie pandemii napotkał na problem związany z wykorzystaniem świadczeń. Ponad 50% osób uważa, że nie dostosowano benefitów do potrzeb.*

Aby odpowiednio wspierać zespoły, warto przeprowadzać regularne badania. Potrzeby niebieskich i białych kołnierzyków mogą znacząco odbiegać od siebie. Zestaw benefitów, które sprawdzają się w jednej organizacji, niekoniecznie zostaną docenione przez pracowników drugiej. To prowadzi do kolejnego z trendów, jaki możemy zaobserwować na rynku.

Indywidualne podejście do pracownika

Work-life balance, wellbeing czy benefity wszystkie te zagadnienia skupiają się na pracowniku – nie bez powodu. Coraz więcej osób oczekuje dopasowania miejsca pracy do pracownika. Wyzwaniem stawianym przed organizacjami jest zindywidualizowane podejście do każdego z nich. To jeden z celów, na którym powinny skupić się zespoły HR w najbliższych miesiącach. 

W jaki sposób pracodawca może wspierać indywidualne potrzeby pracownika?

1. Tworząc dedykowane ścieżki kariery we współpracy z pracownikiem.

2. Wyznaczając indywidualne cele, które korelują z celami firmy.

3. Umożliwiając pracownikowi wybór benefitów.

4. Finansując lub współfinansując kursy oraz szkolenia.

5. Dobierając pracowników do zadań na podstawie posiadanych kompetencji i umiejętności.

Dwa światy – oczekiwania i potrzeby pracowników biurowych oraz fizycznych. Raport z badania „Potrzeby Pracowników 2021”. Sodexo 2021. 

Poznaj wirutalne kudosy od emplo. Zobacz, jak wspólnie możemy wspierać tworzenie kultury organizacji na różnych szczeblach.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *