Work-life balance w pracy zdalnej

Praca zdalna przynosi wiele korzyści, takich jak oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdach, ale może także być wyzwaniem dla naszego zdrowia psychicznego. Mimo komfortu i korzyści płynących z pracy z domu lub z dowolnego miejsca na świecie – to także ryzyko upłynniania się granic w komunikacji czy czasie pracy. W tym artykule podpowiemy, jak dbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz jak dedykowane aplikacje do organizacji pracy, takie jak ta oferowana przez emplo, mogą pomóc w zachowaniu tej równowagi.

Pułapka pracy zdalnej

Work-life balance, czyli równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, to kwestia, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście pracy zdalnej. Mimo, że to obecnie najchętniej wybierany model pracy, który w wielu aspektach w pozytywny sposób odcina nas od stresujących bodźców i pozwala na więcej swobody – nie brak mu także zagrożeń. Brak wyraźnej granicy między miejscem pracy a domem może prowadzić do sytuacji, gdy praca zaczyna dominować nad resztą życia, co jest receptą na wypalenie i problemy zdrowotne. W modelu pracy zdalnej, niektórzy menedżerowie mogą mieć tendencje do micromanagementu, próbując kontrolować każdy aspekt pracy swojego zespołu. Obejmuje to nieustanne sprawdzanie postępu, niewłaściwe użycie narzędzi do monitorowania pracowników i niewspółmierne ilości spotkań online. Takie działania nie tylko naruszają prywatność pracowników, ale też mogą wpływać na ich zdrowie psychiczne.

Zdalne red flags: na jakie sytuacje zwrócić uwagę?

 

  • Nieustanne komunikaty po godzinach pracy: Jeśli otrzymujesz e-maile lub wiadomości po zakończeniu oficjalnych godzin pracy i oczekuje się od Ciebie natychmiastowej odpowiedzi, to może to być sygnałem, że granice między pracą a życiem prywatnym są naruszane.
  • Brak szacunku dla czasu wolnego: Jeżeli Twoje dni wolne lub urlopy są przerywane przez sprawy zawodowe bez wyraźnej i ważnej przyczyny, powinieneś to podnieść jako problem.
  • Oczekiwania dotyczące szybkości odpowiedzi: Jeżeli menedżerowie oczekują natychmiastowych odpowiedzi na wiadomości czy e-maile, jest to kolejny sygnał, że granice są naruszane. To także element związany z micromanagementem – które jest odrębnym zjawiskiem, na które warto zwrócić uwagę.

Asertywne działania pracownika w formule zdalnej 

  • Ustal granice: Otwarty dialog z przełożonymi o godzinach pracy i dostępności jest kluczowy.
  • Korzystaj z funkcji aplikacji używanych do pracy: Jeśli używasz narzędzi takich jak emplo, możesz ustawić status “nie przeszkadzać” lub użyć innych funkcji, które pomogą Ci lepiej zarządzać swoim czasem i obowiązkami.
  • Raportuj problemy: Jeżeli zauważasz, że Twoje granice są naruszane, nie krępuj się zgłosić tego do działu HR lub bezpośrednio do swojego menedżera.

 

Aplikacja emplo: jak pomaga w organizacji pracy zdalnej?


  • Organizacja i planowanie

Z dedykowaną aplikacją mobilną emplo masz dostęp do swojego kalendarza, zadań i komunikatów wszędzie, co pomaga w zachowaniu organizacji i planowania. Możesz łatwo zobaczyć, co jest do zrobienia, i podjąć świadome decyzje o tym, kiedy kończysz pracę na dziś.

  • Odstępowanie od pracy

Funkcja “nie przeszkadzać” w emplo pozwala Ci zaznaczyć, kiedy kończysz pracę, co może być sygnałem dla innych, że zaczynasz swój czas wolny. To nie tylko ułatwia komunikację w zespole, ale również pomaga Ci psychicznie “odciąć się” od obowiązków zawodowych.

  • Monitorowanie czasu pracy

Aplikacja pozwala na monitorowanie czasu spędzonego nad różnymi projektami i zadaniem, co może być doskonałym narzędziem do analizy i zrozumienia, ile czasu rzeczywiście poświęcasz pracy, a ile sobie i swoim bliskim.Praca zdalna to wyzwanie, ale również ogromna możliwość. Kluczem do korzystania z jej pełnego potencjału jest jednak dbałość o zdrowie psychiczne i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Dedykowane aplikacje do organizacji pracy, takie jak emplo, oferują szereg funkcjonalności, które mogą w tym pomóc. Nie czekaj więc i zacznij korzystać z nowoczesnych narzędzi, które pomogą Ci nie tylko być bardziej produktywnym, ale również bardziej zorganizowanym i szczęśliwym.

Zarządzaj procesami z swojej firmie z emplo.  Zobacz, jak wspólnie możemy osiągnąć sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *