Nowości i usprawnienia

Gotowi na RODO? My tak :) Zobacz co się zmieniło!

25 maja 2018 roku wchodzi w życie wciąż jeszcze nieco tajemnicze Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. Od kilku miesięcy pracowaliśmy ciężko by zrozumieć wytyczne oraz dostosować do nich emplo. Wciąż jeszcze nie są znane szczegółowe interpretacje wytycznych po stronie polskiej. Niemniej jednak wyodrębniliśmy te kwestie, które wydają się kluczowe i dodaliśmy nowe możliwości w narzędziu. Wszystkie te zmiany będą włączone dla klientów, niezależnie od abonamentu i bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Poniżej zebraliśmy informacje o nowych możliwościach.

Usuwaj dane pracownika, które nie są już wykorzystywane

Pracodawca ma obowiązek usunięcia danych byłych pracowników, które nie są już wykorzystywane i nie ma odpowiedniej podstawy do ich dalszego przetwarzania.

W systemie, na karcie pracownika, pojawił się przycisk Anonimizacji danych pracownika, którego profil został uprzednio zdezaktywowany. Usunięcie obejmie dane osobowe pracownika zgromadzone w systemie i jest nieodwracalne.

By przycisk pojawił się na karcie pracownika, administrator powinien mieć aktywne uprawnienie systemowe – Trwałe usuwanie pracowników.

 

Kontroluj dostęp do danych pracowników

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych osobowych wszystkich pracowników i kontrolę dostępu do tych danych.

W emplo, w zakładce Ustawienia, pojawiła się możliwość nadania zgody na dostęp do systemu tzw. użytkownikowi technicznemu, czyli przedstawicielowi działu obsługi klienta spółki Emplo sp z o.o.

By Zgoda na dostęp użytkownika „Zespół emplo” pojawiła się w Zakładce Ustawienia, w uprawnieniach systemowych administratora opcja Udzielenie zgody na dostęp użytkownika „Zespól emplo” powinna być aktywna.

Administrator emplo po stronie firmy może w każdej chwili pobrać listę logowań na konto użytkownika technicznego z datą oraz imieniem i nazwiskiem osoby, która na to konto się logowała.

 

Pobierz odpowiednie zgody od wszystkich pracowników

Przetwarzanie określonych danych osobowych pracowników może wymagać pobrania od nich zgody (np. zgody na przetwarzanie wizerunku) przez pracodawcę.

W emplo pojawiła się nowa funkcjonalność, zapewniającą klientom możliwość pobierania dowolnych zgód od pracowników bezpośrednio z poziomu platformy.

Administrator systemu ma możliwość dodania w dowolnym momencie własnych zgód oraz zdefiniowania, której grupy pracowników one dotyczą. Pracownik, który musi wyrazić określone zgody, po zalogowaniu do emplo zobaczy pop-up z treścią zgód oraz polami do zaznaczenia.

Dostęp do panelu Zgody i powiadomienia dostępny jest w zakładce Ustawienia dostępnej w profilu administratora.

Leave A Comment
*
*