Jak zarządzać efektywnością i rozwojem pracownika?

Pracownicy są najważniejszym zasobem każdej firmy, a ich efektywności wypływa bezpośrednio na sukces i rentowność organizacji. To właśnie dlatego inwestowanie w ich rozwój jest tak ważne. Dobry menedżer często zadaje sobie pytanie: Jak zarządzać efektywnością i rozwojem pracownika? A my, w dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Ustal i mierz cele

Aby skutecznie zarządzać efektywnością i rozwojem pracownika, należy przede wszystkim ustalić jasne, klarowne i konkretne cele dla każdego z nich. Bardzo ważne jest, aby te cele były zgodne i spójne z ogólnymi celami i misjami firmy. Dobrym sposobem na wyznaczenie i mierzenie celów jest zastosowanie metody OKR, czyli Objectives Key Results opracowanej w Intelu i z powodzeniem stosowanej w Google, Allegro i tysiącach innych, świadomych firm.

W celu osiągnięcia tych celów, menedżer powinien określić jasne oczekiwania co do wydajności, zadać odpowiednie i zapewnić pracownikom odpowiednie narzędzia i zasoby. Samemu zaś, powinien monitorować postęp realizacji celów. W tym może pomóc mu funkcjonalność emplo – cele i mierniki oraz ocena celów, a także ocena okresowa.

Udzielaj regularnego feedbacku Zadbaj o regularne szkolenia i podnoszenie kompetencji

Pozytywnym bodźcem do rozwoju jest otrzymywanie regularnym informacji zwrotnych na temat postępów i osiąganych wyników przez pracownika. Oczywiście, działa to tylko w przypadku gdy feedback jest uczciwy, obiektywny i konstruktywny. W ten sposób pracownicy będą wiedzieć co robią dobrze, a gdzie jest przestrzeń na poprawę. Ponadto, dobry feedback skutkuje wyznaczeniem ścieżki, dzięki której pracownik wie jak osiągnąć swoje cele.

Aby poprawić komunikację w zespolę i wprowadzić kulutrę feedbacku dobrze jest korzystać z profesjonalnych narzędzi do komunikacji, które skutecznie wyparły z rynku najpopularniejsze, darmowe rozwiązania. Komunikacja wewnętrzna w firmie, to bardzo często lekceważona przestrzeń, ma ona jednak olbrzymi wpływ na efektywność pracy zespołu. Warto zadbać o to, aby była spójna, przejrzysta i szczera.

Instant Feedback w emplo

Zadbaj o regularne szkolenia i podnoszenie kompetencji

Rozwijanie umiejętności pracowników jest równie ważne jak ich efektywność. Aby umożliwić im rozwijanie swoich umiejętności, menedżer powinien zapewnić im dostęp do odpowiedniego szkolenia i rozwoju zawodowego.

Ważne jest, aby każdy z pracowników rozwijał się w obszarze, w którym faktycznie porusza się w czasie pracy. Oczywiście, rozwój zawodowy może odbywać się na wielu płaszczyznach, ale warto zastanowić się czy magazynierowi przyda się szkolenie z zarządzania zespołem? Czy backend developer będzie miał korzyści z kursu copywritingu? Niekoniecznie. Zadbaj o to, aby możliwość rozwoju, uczestnictwa w szkoleniu była rzeczywiście nagrodą i motywacją, a nie karą.

Zadbaj o regularność i przygotuj plan rozwoju dla każdego z pracowników na najbliższy rok. Powszechną praktyką jest też stworzenie budżetu szkoleniowego dla całych zespołów i wysłuchanie inicjatywy oddolnej pracowników, którzy sami zgłoszą zapotrzebowanie na dany kurs czy szkolenie.

Pamiętaj też o często niedocenionych, firmowych szkoleniach wewnętrznych. Jeśli masz w firmie pracowników z dużym doświadczeniem, to wykorzystaj ich wiedzę i zorganizuj wewnętrzne szkolenie, które poprowadzą. Dla doświadczonego pracownika może to być dowód uznania i docenienia, a dla mniej doświadczonych specjalistów – świetna okazja na podniesienie kompetencji.

Podsumowując, zarządzanie efektywnością i rozwojem pracownika jest kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Aby to osiągnąć, menedżerowie muszą ustalać jasne cele i oczekiwania, dostarczać regularne informacje zwrotne, umożliwiać rozwijanie umiejętności i być dostępni i wsparciem dla swoich pracowników. W ten sposób pracownicy będą mieć możliwość rozwijania swoich kwalifikacji, uzyskiwania lepszych wyników i przyczyniania się do sukcesu firmy.

Skuteczna komunikacja i zarządzanie efektywnością z emplo. Zobacz, jak wspólnie możemy wspierać tworzenie kultury organizacji na różnych szczeblach.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *