Jakie cechy powinien mieć dobry lider?
W strukturze każdej organizacji czy firmy znajduje się miejsce dla szefa lub kierownika. Część z nich jest świetnymi liderami, jednak nie każdy szef jest dobrym liderem. Tak samo jak i kierownik czy każda osoba zarządzająca zespołem. Zatem jakie cechy powinien mieć dobry lider?
Kim jest lider?
Zacznijmy jednak najpierw od definicji lidera. Kim tak naprawdę jest lider? Czy liderem się rodzi, a może można nim zostać?
Liderem się nie rodzi, a zostaje. Wiele cech dobrego lidera można wypracować i warto mieć tego świadomość. Należy jednak pamiętać, że naturalnej charyzmy, która często towarzyszy liderom nie da się pozyskać, ponieważ jest ona odzwierciedleniem charakteru danej osoby.
Lider to osoba, która swoimi działaniami potrafi skutecznie motywować zespół do realizowania celów. Dba o to, aby każdy z członków zespołu czuł się dobrze, był zmotywowany i zadowolony z pełnionej roli. Przywódca powinien również dbać o wyznaczanie i egzekwowanie kierunku, w którym podążają współtowarzysze.
Jakie cechy powinien mieć dobry lider?
- Komunikacja
Zrozumiała komunikacja pomiędzy zespołem, a liderem to jedna z kluczowych wartości każdej współpracy. Jeśli lider nie potrafi prawidłowo komunikować się ze swoim zespołem, to będzie mieć problemy z realizacją celów, motywowaniem, inspirowaniem czy dobrymi relacjami z współpracownikami. Brak odpowiedniej komunikacji to proszenie się o niezrozumienie, domysły czy błędy, a to nigdy nie wpływa pozytywnie na realizowanie celów.
- Empatia
To jedna z kluczowych cech, a jednak bardzo często niedoceniana. Skuteczny lider powinien być przede wszystkim człowiekiem i potrafić zrozumieć, że ktoś może mieć gorszy dzień lub być nie dyspozycyjnym. Empatia, to także zrozumienie perspektywy drugiej osoby podczas konfliktu czy fakapu. Empatyczny lider potrafi zażegnać kryzys w zarodku.
- Determinacja i ambicja
Oczy wszystkich członków zespołu zwrócone są na lidera. Jeśli wykazuje się on determinacją i ambicją, to przekłada się to bezpośrednio na pracę zespołu. W sytuacji, kiedy przełożony nie daje z siebie 100% każdego dnia, pozostali współpracownicy odczuwają niechęć do angażowania się na 100%. Ryba psuje się od głowy. Dobry lider świeci przykładem i pokazuje zaangażowanie każdego dnia.
- Zdolność do podejmowania decyzji
W sytuacjach kryzysowych, stresogennych lub w momencie gdzie zdania są podzielone – dobry lider potrafi wziąć odpowiedzialność i podjąć decyzję, która wyznaczy dalszy kierunek rozwoju firmy. To jedna z tych cech, której trudno się nauczyć czy wytrenować. Naturalna zdolność do podejmowania decyzji wynika z głęboko zakorzenionych cech charakteru.
- Inspiracja i motywacja
Dobry lider jest inspirujący. Każdego dnia pokazuje, że liczą się czyny. Swoimi decyzjami potrafi tchnąć w zespół nowe pokłady energii. Umie utrzymać motywację pracowników w sposób ciągły, a nie na zasadzie krótkich zrywów. Chwali i docenia wkład włożony w rozwój firmy przez współpracowników (Kudos). Potrafi zbudować taki system wartości, aby całej motywacji nie opierać jedynie na wynagrodzeniu. Buduje wspólną ideę, wokół której zespół jednoczy się i w 100% się z nią zgadza.
- Umiejętność delegowania zadań
Mikro zarządzanie i dobry lider to słowa, które zdecydowanie nie idą w parze. Przykładny przywódca ufa, zostawia przestrzeń i pozwala wziąć odpowiedzialność za swoją pracę. Umiejętność delegowania zadań to zdecydowanie must have każdego dobrego lidera.
- Otwartość na sugestie i opinie innych
Umożliwienie pozostawienie szczerego feedbacku, ale przede wszystkim zbudowanie poczucia, że można i warto to zrobić jest nieocenioną wartością dobrego lidera. Otwartość na krytykę i porady współpracowników pozwala płynnie przejść z poziomu lidera na dobrego lidera. Ciągła praca nad swoimi (oraz firmy) słabymi stronami, to fundament każdego sukcesu. Będą na szczycie hierarchii – najgorsze co możesz zrobić, to przestać się rozwijać. Budując taką kulturę pracy, możesz być spokojny że jeśli w Twoim zespole coś nie będzie działać, to dowiesz się o tym i będziesz w stanie pomóc w rozwiązaniu problemu.
- Umiejętność dostrzegania i rozwijania talentów swoich podwładnych
Liderowanie, to także bycie nauczycielem. Dostrzegaj mocne strony swoich współpracowników i umożliwiają im rozwój w tym kierunku. Jeśli nie będziesz brać pod uwagę mocnych i słabych stron każdej jednostki z osobna, to stworzysz grupę ludzi, których potencjał będzie wykorzystany zaledwie w kilku procentach. Dobry zespół to ten, w którym ludzie są szczęśliwi z tego co robią i chcą się w tym kierunku dalej rozwijać. To pcha do rozwoju całą firmę.
- Zorientowanie na cel i efektywność
Dobry lider jest zorientowany na cel i dąży do jego realizacji. Najgorsze, co może spotkać firmę, to statek, który dryfuje tam, gdzie zawieje wiatr. Dobry lider wyznacza kierunek i dba o to, aby cel został osiągnięty. Zaś sam zespół, który widzi cel swoich działań ma dużo większą motywację do jego zrealizowania.
- Integralność i szacunek dla innych
Szacunek w oczach zespołu to coś, czego nie da się nauczyć. Będąc dobrym liderem, będzie to naturalne i prawdziwe. Wzajemny szacunek buduje integralność zespołu, dzięki czemu grupa osób jako zespół, jest w stanie osiągnąć znacznie więcej, a wyjęcie jednego trybiku w maszynie nie powoduje jej rozsypania. Integralny zespół jest więc odporny na zmiany. Stabilniejszy i silniejszy.
Skuteczna komunikacja i zarządzanie zespołem z emplo. Zobacz, jak wspólnie możemy wspierać tworzenie kultury organizacji na różnych szczeblach.