praca-zdalna

Praca zdalna - zmiany w kodeksie pracy 7 kwietnia 2023

Od 7 kwietnia 2023 roku w życie wchodzą zmiany w kodeksie pracy, które regulują kwestie pracy zdalnej. To pierwsze tak poważne zmiany w prawie od rozpowszechnienia tego systemu pracy podczas pandemii COVID-19. Co zmienia ustawa? Jakie nowe obowiązki ciążą na pracodawcy, a jakie na pracowniku? Jak przygotować się na zmiany w kodeksie pracy?

Praca zdalna, od kiedy obowiązują zmiany w kodeksie pracy?

Zgodnie z dokumentami podpisanymi 1 grudnia 2022 roku, zmiany w kodeksie pracy regulujące m.i.n. pracę zdalną – obowiązują od 7 kwietnia 2023 roku. Oznacza to, że od tego dnia pracodawcy muszą stosować się do nowych wytycznych.

Praca zdalna – zmiany w kodeksie pracy 2023

Nowelizacja kodeksu pracy definiuje wiele dotąd nieokreślonych kwestii, takie jak: sposoby kontroli pracowników w czasie pracy zdalnej, zasady pracy zdalnej na żądanie, zasady wykonywania pracy zdalnej, sytuacja, w których pracodawca nie może odmówić pracownikowi pracy zdalnej, czy zależność między typem zawartej umowy, a możliwością wykonywania pracy zdalnej.

Sprawdźmy zatem szczegóły zmian w kodeksie pracy.

Zasady wykonywania pracy zdalnej

Aktualizacja kodeksu pracy w 2023 roku definiuje zasady pracy zdalnej. Określa, że pracować poza siedzibą firmy można w wymiarze całkowitym lub częściowym (praca hybrydowa). Miejsce wykonywania pracy musi jednak każdorazowo zostać zgłoszone pracodawcy. Dodatkowo, pracownik musi być w zasięgu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, tzn. mieć zasięg lub dostęp do internetu.

W praktyce oznacza to, że pracownik każdorazowo zmieniając miejsce wykonywania pracy, jak np. przejście z mieszkania do kawiarni – powinien o tym informować przełożonego.

Praca zdalna może odbywać się na podstawie porozumienia pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą lub na podstawie określonego wcześniej regulaminu firmy.

W przypadku, gdy u pracodawcy nie będzie obowiązywało porozumienie ani regulamin pracy zdalnej – będzie ona mogła zostać zastosowana na wniosek zainteresowanego pracownika.

Kiedy pracodawca nie może odmówić pracownikowi pracy zdalnej?

Pracodawca w niektórych przypadkach, nie ma prawa odmówić pracownikowi pracy zdalnej. O jakich sytuacjach mówimy?

  • kiedy pracownica jest w udokumentowanej ciąży,
  • rodzicowi wychowującemu dziecko do 4 roku życia,
  • gdy pracownik sprawuje opiekę nad członkiem najbliższej rodziny z orzeczeniem o niepełnosprawności pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym.
  • rodzicowi wychowującemu dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • rodzicowi dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Oczywiście, pracodawca ma prawo odmówić wykonywanie pracy zdalnej nawet w powyższych przypadkach, jeśli wykonanie pracy w sposób zdalnej nie jest możliwe. Czyli np. kasjer w sklepie nie może pracować zdalnie 🤷‍♀️

Praca zdalna na żądanie – zmiany w kodeksie pracy

Nowością w kodeksie pracy obowiązującym od 7 kwietnia 2023 jest wprowadzenie pracy zdalnej na żądanie. Przepis ten w praktyce umożliwia wykorzystanie aż 24 dni w ciągu roku na pracę zdalną przez każdego pracownika, który może wykonywać swoją pracę poza siedzibą firmy. Wystarczy, że złoży on stosowny wniosek, a pracodawca go zaakceptuje.

Praca zdalna na żądanie, to przywilej pracownika w związku z czym dotyczy on wyłącznie potrzeb pracownika, co w praktyce oznacza, że ma on prawo wziąć pracę zdalną na żądanie np. w sytuacji, gdy nie może zostawić swojego pupila samego w domu i pracodawcy nic do tego.

Praca zdalna – obowiązki pracodawcy

Nowelizacja kodeksu pracy nakłada na pracodawców nowe obowiązki w związku ze zmianami dotyczącymi pracy zdalnej. O jakich obowiązkach mowa?

  • pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi pracującemu zdalnie, wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do pracy,
  • serwis i konserwację urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania pracy,
  • pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych (Internet, ewentualnie abonament telefoniczny),
  • pokryć inne koszty bezpośrednie powstałe na skutek wykonywania pracy zdalnej,
  • przeszkolić pracownika z pracy zdalnej,
  • ustalić wysokość ekwiwalentu pieniężnego za wykorzystanie prywatnych zasobów pracownika do celów związanych z pracą (np. prywatny laptop).

Co ważne, ekwiwalent nie będzie stanowić dla pracownika przychodu – jest to szczególnie istotne przy rozliczeniach podatkowych.

Kontrola pracownika podczas pracy zdalnej

Nowelizacja kodeksu pracy umożliwia pracodawcy dokonanie kontroli pracownika podczas pracy zdalnej jeśli uprzednio zasady takowej kontroli będą opisane w regulaminie firmy lub na podstawie porozumienia zawartego z pracownikiem.

Kontroli podlegać może m.in. przestrzeganie procedur danych osobowych, czy przestrzeganie zasad BHP.

Co ważne, kontrola pracodawcy może zostać przeprowadza w prywatnym mieszkaniu pracownika, jeśli uprzednio zgłosi to miejsce jako miejsce wykonywania pracy. 

Jak powinna wyglądać kontrola pracy zdalnej? Pracodawca powinien przeprowadzić kontrolę w porozumieniu z pracownikiem oraz nie naruszać prywatności pracownika oraz pozostałych domowników.

Jeśli pracodawca wykryje uchybienia od regulaminu, to ma prawo wezwać pracownika do wprowadzenia zmian i usunięcia uchybień lub wycofania zezwolenia na pracę zdalną z tego miejsca.

Pracodawca ma również prawo do kontroli trzeźwości pracownika w ten sam sposób, podczas wizyty kontrolnej w miejscu pracy zdalnej.

Czy pracodawca może nakazać pracownikom pracę zdalną?

Pracodawca w szczególnych przypadkach ma prawo nakazać przejście na prace zdalną pracownikom, którzy mogą w ten sposób wykonywać swoją pracę. O jakich sytuacjach mowa w kodeksie pracy?

  • stanu nadzwyczajnego,
  • stanu zagrożenia epidemicznego,
  • stanu epidemii,
  • w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu.

Podsumowanie

Zmian dotyczących pracy zdalnej, które wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 roku jest sporo, jednak często już dziś są one standardem w wielu firmach pracujących częściowo lub całościowo w biurze. Przepisy nie narzucają na pracodawców kosztownych zmian, a jedynie zmianę niektórych procesów. Dobrze jest więc pomyśleć o narzędziach, które ułatwiają zarządzanie pracownikami. Jednym z najlepszych narzędzi na rynku tego typu jest emplo

Zarządzaj procesami z swojej firmie z emplo.  Zobacz, jak wspólnie możemy osiągnąć sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *